Koliažas Mano vardo raidė   Praėjusią savaitę Anykščių r. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos logopedė ekspertė Raimonda Kirvėlienė pakvietė gimnazijos bendruomenės ikimokyklinukų, priešmokyklinukų, pirmokų tėvus, globėjus bei mokytojus į nuotolinį praktinį užsiėmimą ,,Miklūs pirštukai-graži kalba“. Šiuo laikotarpiu, kai vaikai mokosi namuose nuotoliniu būdu, toks užsiėmimas buvo ypač reikalingas ir naudingas, nes tėvai daug laiko praleidžia su vaikais, turi daugiau galimybių juos pažinti bei padėti lavintis.

Tėvai, globėjai, mokytojai pastebi, kad yra vaikų, kurie ilgai neišmoksta taisyklingai tarti garsų, kuriems sunkiau sekasi mokytis skaityti, rašyti, skaičiuoti, kurių kūno judesiai nekoordinuoti, sulėtėję, nepakankamai ritmiški, sutrikusi pusiausvyra. Šie sunkumai dažnai yra nelavintos smulkiosios motorikos pasekmė. Praktinio užsiėmimo metu logopedė akcentavo ypatingą smulkiosios motorikos reikšmę vaiko kalbai. Pirmiausia buvo priminta, kad smulkioji motorika tai judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkieji kūno raumenys (pirštų, riešo, plaštakų). Kuo geriau išsivysčiusi smulkioji motorika, tuo bus gražesnė vaiko kalba. Kai tobulėja rankų judesiai, vaikas vystosi visapusiškai. Smulkiosios motorikos lavinimu reikėtų užsiimti jau ankstyvoje vaikystėje. Tėvai turėtų dar kūdikiams masažuoti delniukus, žaisti įvairius pirštų žaidimus, o vaikams paaugus skatintų juos piešti, lipdyti, kirpti, rišti, plėšyti. Remdamasi mokslininkų įžvalgomis, lektorė akcentavo, kad rankų išlavėjimo lygis nėra paveldimas, todėl svarbu, kad vaikas būtų aktyvus, o suaugusieji žaisdami su vaiku sistemingai vadovautų veiklai. Užsiėmimo dalyviai praktiškai išbandė rankų plaštakų, riešų, pirštų stiprinimo pratimus, susipažino su įvairiomis metodinėmis priemonėmis, skirtomis smulkiosios motorikos lavinimui, plėšymo metodika klijavo savo vardo pirmąją raidę.

Džiugu, kad gimnazijos logopedė Raimonda Kirvėlienė inicijuoja tokius praktinius užsiėmimus tėvams, mokytojams, nes tik visi kartu galime auginti ir lavinti mūsų vaikus bei jų kalbą.

Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos

pradinių klasių mokytoja Eglė Januškevičienė